Aşırı Terleme TedavisiYıllar geçtikçe cildin elastikiyetini ve canlılığını sağlayan kollajen ve elastin gibi proteinlerinin üretimi doğal olarak giderek azalır. Üretimdeki bu azalmaya bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, sarkmalar, cilt renginde matlaşma ve lekelenmeler meydana gelir. Biz bu belirtilere “yaşlı cilt” diyoruz. Yaşlılık bir anlamda, cildimizdeki sağlıklı taze ve diri görünümün 20 li yaşlardan sonra yavaş yavaş azalarak kaybolması sürecidir. Bir çok ciddi akademik çalışmaya göre yaşlanma veya yaşlılık artık “önlenebilir bir durum” olarak görülüyor. Yaşlanma belirtilerinin silinmesi veya önlenmesi için tercih edilecek olan teknikte aranılan ilk ve en önemli özellik, kalıcılık kadar hastaya en az zarar vererek kazanılacak olan düzelme ve faydayı vaat eden uygulamalardır. Hücre (Fibroblast) kültürü ile gençleşme, bu yöntemlerden birinin adıdır. 2002 yılından beri estetik amaçlı kullanılmaktadır. FDA onayı almış bir uygulamadır.

Yıllardır bu yaşlılık belirtileri sorunlarıyla ancak, geçici yöntemler kullanarak veya anestezi altında büyük riskler ödeme karşılığında baş etmeye çalıştık. Günümüzde gelişen teknoloji ve doku mühendislerinin geliştirmiş oldukları yeni metot ve teknikler yardımıyla cildimizdeki (özellikle yüzümüze ait) yaşlanma sorununa kalıcı ve etkili çözümler getirilmeye başlandı. Ciltteki doku kaybını deyim yerindeyse iskelet sistemini yerine koyan ve etkinliği 4 ile 5 yıl sonrasında bile devam eden hücre (fibroblast) kültürü nakli yöntemi; son yıllarda kliniklerde yükselen oranda uygulanmaya başlandı. Zamanın yüzümüze yansıttığı yaşlanma belirtilerini durduran ve hatta zamanı geri saran bu yöntem, kişinin kendinden elde edilen bir hücre tedavisidir. Yani sizden elde edilen hücreler yine sizin için kullanılacaktır. Hastanın kendi kanından elde edilerek gençleşmede kullanılan bir diğer benzer yöntem olan PRP de kullanılan hücreler birer kan hücresi iken (trombositler), bu teknikte kullanılan hücreler kan yerine deriden elde edilen fibroblastlardır.

Fibroblast hücre kültürüyle gençleşme nedir ?

Hastadan alınan mercimek büyüklüğündeki bir biyopsiden elde edilen “Fibroblast” hücrelerinin geliştirilmiş güvenli laboratuar ortamında çoğaltılması ve elde edilen bu yeni hücrelerin hastaya tedavi amaçlı 3 seansta uygulanması tekniğidir.

Fibroblast hücrelerinin cilt yenilemesindeki işlevi nedir?

Fibroblastlar cildimize hacim ile dayanıklılık veren bağ dokusunun temel hücreleridir. Bağ dokusunun ana maddesi olan ve yara iyileşmelerini sağlayan kollajenin üretilmesinden sorumludurlar. Kollajen proteinin yanında elastik lifler ve hyaluronik asit üretiminden de bu hücreler sorumludur. Fibroblastlar dokudaki fibrilleri üreten hücrelerdir. Bu hücreler derinin elastikiyet ve canlılığından sorumludur.

Nasıl uygulanır ?

Fibroblast hücresini içeren doku biyopsisi vücudumuzda en az güneş gören bölge olan kulak arkası yada nadiren ön kolun iç yüzeyinden lokal anestezi ile alınır. İşlem bölgesinde iz kalmaması açısından ve kılsız alan olduğu için dolayı kulak arkası daha çok tercih edilen bölgedir.
Biyopsinin alındığı bölge doku yapıştırıcı yada tek dikiş kullanılarak kolaylıkla kapatılır. Alınan biyopsi uygun ortam ve koşullarda bu konu için seçilmiş laboratuarlara gönderilir. Hücrenin çoğaltılması işlemi laboratuvar şartlarında ve 4 haftada tamamlanır.

Çoğaltılma işlemi gerçekleştirilen hücreler 3 seans halinde 4 ile 6 hafta arayla uygulanmaya başlanır. Her uygulama sırasında hastaya 20 ile 40 milyon arası fibroblast hücresi insülün enjektörü ile istenen alana verilir. İşlem tamamlandığında hastaya yaklaşık 100 ile 120 milyon fibroblast hücresi verilmiş olacaktır. Verilen bu miktarla istenen düzelme, hacim ve iyileşme sağlanır.

Bu uygulamanın Avantajları Nelerdir ?

Sizden alınan hücreler yine size uygulanacağından kullanılan malzeme yabancı madde içermez, allerjik reaksiyon görülmez. Doğal ve etkisi uzun süreli olmakla beraber uygulaması kolay ve zaman almayan bir yöntemdir. En önemli avantajı, uygulama ile hem hücre yenilenmesinin (kalitatif etki), ve hem de dokulara dolgu etkisinin (dolgu, kantitatif etki) bir arada kullanılarak tazelenme ve kırışıklık giderilmesi için güçlü bir sinerjik etki oluşturulmasıdır.

Nerelerde, hangi sorunlar için kullanılır ?

Kırışıklıkların ve derin oluklanmaların giderilmesi ve tedavisinde (Yüz, boyun, dekolte, el sırtı gençleştirme ve dolgu olarak), Mezoterapi ile beraber yüz yenileme tedavisinde, Belirgin çökmüş ameliyat izlerinin doldurulması ve silinmesinde, Yüze ait olan Cerrahi işlem sonrası bakiye kalan doku ve konturu ilgilendiren minimal komplikasyonların düzeltilmesinde, Genital bölge gençleştirilme ve belirginleştirmede, İyileşmeyen yaraların tedavisinde, Diyabetik ayak yaralarının kapatılmasını sağlamak için, Yanık tedavisinde iyileşmeyi desteklemek için, Akne ve su çiçeği gibi derinlik veya çukur bırakmış olan izlerinin doldurularak silinmesinde, Saç dökülmesinde saçın cansızlığını durdurmak ve yeni saç çıkmasını tetiklemek için kullanılır.

Hangi durumlarda kullanılmaz ?

Hamile bayanlar üzerinde bir çalışma yapılmadığı için hamile bayanlara uygulanmamaktadır. Bununla beraber tedavi altındaki kanser hastalarında kullanılabilir.

Etkisi Ne Zaman Görülür ?

Etki ve tedavi ilk uygulamadan bir kaç hafta sonra ciltte dolgunluk ve parlaklık olarak görülmeye başlar. Bununla beraber sonuçların tam olarak ortaya çıkması tedavi sonlanmasını müteakiben aylar sonra artarak ve katlanarak devam eder.

Bu yöntemi diğer cilt yenileme seçeneklerden ayıran özellikler nelerdir ?

Bu yöntemin en öncelikli ve avantajlı tarafı, etkisinin uzun süreli olmasıdır. Sizden alınan hücrelerin çoğaltılarak yine size uygulanacağından hamileler dışında tüm hasta gruplarında uygulanabilir. Bu teknik, cildinize uygulanan bir dolgu ile beraber eşlik eden bir tazeleme yöntemidir. Uygulama, cildinizde yer tutan ve giderek derinleşen kırışıklardan yada ergenlik döneminizde çıkardığınız sivilcelerin bıraktığı izlerden sizi kurtaracaktır. Doğal, kalıcı ve kolay bir yöntem olduğu kadar sizi güneş lekelenmelerine daha hassas getirmemesi en belirgin diğer bir avantajıdır. Bu teknikle, cildinizde hem tazeleme hem gerginlik ve kolayca hem de dolgu etkisi görülecektir. Bu dolgu etkisinin özellikle uygulanan yere bağlı olarak, örneğin dudaklarda, elmacık kemikleri üzerinde, veya çene ucunda kalıcı olduğunu ve konturunuzu, imaj ve profilinizi değiştireceğini hatırlatalım. Hastaya kazandırılan bu avantajların fazlalığı ve kalıcılığı göz önüne alındığında bu uygulamanın bakım değil, bir anlamda yüz panelinizde eksilmiş olan tuğlaya benzer yapı taşlarının tekrar yerine koyma metodu olduğundan aslında seçkin bir tedavi seçeneği olduğunu kolayca ve güvenle söyleyebiliriz. Diğer yenileme (lazer-kimyasal peeling-PRP-cerrahi-botulinum toksini-dolgu-USG vb.), gençleştirme teknikleriyle beraber kullanılabilir.

Kendi kanınızdan elde edilen doğal biyolojik stimulandır. Vücudunuzda yara iyileşmesi yapan onarıcı hücrelerin güçlendirici etkisinden faydalanılır. Melasma, kırışıklıklar ve saç dökülmelerinde başarıyla kullanılmaktadır.

PRP tedavisi, hastanın kendi kanı alınarak, 8 dakika boyunca 3000 devir/ dakika santrifüj edilir. Santrifüj sonucu, kırmızı kan hücrelerinden ayrışan plazma kısmı, enjeksiyon yöntemi ile cilde uygulanır. PRP tedavisinde elde edilen bu plazma yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri) mevcuttur.

Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını sağlar. Böylece dokuda yenilenme oluşumu başlar. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

Yüz dokusundaki kırışıklıkların azaltılması ve doldurulması, kontur düzeltme, gevşekliğin azaltılması, leke tedavisi, yaşlanmayı geciktirme gibi konularda yüz bölgesine uygulanan PRP Tedavisi cerrahisiz ve anestezisiz bir şekilde hastaya poliklinik ortamında uygulanmaktadır.

Bu uygulamadan sonra cildin gerginliği ve nemliliği artarken kırışıklıklar ile açık gözeneklerin sayısı azalmaktadır.

Dolgu ya da mezoterapi yöntemi ile yüz bölgesinde deri altına uygulanan PRP tedavisinden sonra ortaya çıkan sonuç gençleşen bir deri ile parlak ve canlı bir görünüm olacaktır.

  1. ANASAYFA
  2. HAKKIMIZDA
  3. İLETİŞİM

Bu site Sağlık Bakanlığı "Bilgilendirme ve Tanıtım Faaliyetleri" yönetmelikleri esas alınarak yapılmıştır. Bu sitedeki tüm içerik yalnız bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilerin şahsa uygunluğu garanti edilmez. Görsellerdeki kişiler sağlık personelini temsil etmez. Lütfen hekim danışmanlığı almadan hiçbir girişimde bulunmayınız.

Copyright © 2017 All Rights Reserved.