Kılcal Damar Tedavisi


Tarihçesi;


Damar tedavisi uygulamalarında lazerler 1970’lerden beri kullanılmaktadır. Ancak 1970'li yıllarda denenen dalga boylarının etkisinin daha çok cilt rengi ile doğrudan bağlantılı olması nedeniyle elde edilen sonuçlar pek tatminkar değildi.

Zamanla ilerleyen teknolojiler sayesinde; yeni dalga boylarının ve değişken atış sürelerinin kullanılmaya başlanmasından sonra, cilt rengiyle bağlantısı daha az olan lazerlerin geliştirilmesi damar tedavisi yöntemi daha güvenli hale gelmiş ve son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmiştir.
İdeal parametreler; dalga boyu, atış süresi ve lazer ışınının çapının ayarlanmasıyla elde edilebilmektedir. Genel olarak daha uzun dalga boyuna sahip lazer cihazları tarafından üretilen ışık enerjisi cildin daha derin katmanlarına ulaşabilmekte ve derindeki damarlara odaklanabilmektedir.

Bunun yanı sıra damarın çapı ne kadar büyük ise damarın tamamının yavaş yavaş ısıtılabilmesi için pulse (atış) süresi de o kadar uzun olmalıdır.

2000'ler ile gelişen teknoloji sonucunda; lazer ile kılcal damar tedavileri ehemmiyetli ve kısa sürede sağladığı iyi sonuçlar elde edilmesini sağladığından çok popüler olan, kılcal damar sorunlarının çözülmesinde sık tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.

Uygulama bölgeleri:
1. Yüz, yanaklar, burun
2. Kalça ve bacaklar

Günümüzde pratik lazer yöntemleri; kılcal damar ve damar sorunlarında derinizle minimum temas sağlamasıyla memnuniyetle uygulanmaktadır. Kılcal damarlanmalar vücut ile yüzde yerleşim hikayelerine göre farklı özellikler gösterir ve ayrı tedavi protokollerine sahiptir. Kılcal damar yapılarına bağlı olarak uygulanabilecek iki teknik vardır. Birincisi; kılcal damarılarınızı ameliyatsız minimal invazif teknikle derinizi koruyarak minimal şekilde içeriden, ikinicisi de; zoom başlıkla (bir prob sayesinde lazer epilasyon'a benzer bir tedavi şekliyle) hem derinize zarar vermeden hem de kılcal damarı vaporeze etmek için absorbe olması gereken ortantılı doz verilerek müdahale edilen teknikler mevcuttur. Bu tekniklerin yanı sıra kılcal damar yapılanmalarına göre lazer dalga boylarının orantılı seçilmesi doğru işleyişi açısından önemlidir.

 

(*Kılcal damarların yer alımı)
Lazer ile kılcal damar tedavilerinde; kılcal damar ve oluşumlarında seçilen dalga boyuyla iletilen lazer dozu yana açılan kılcal damar oluşumlarını vaporeze ederek damar çıkışını kapatır. Bu sistem sayesinde lenf dolaşımı giderek daha akışkan bir hal alır ve sağlıklı kan dolaşımı da sağlanır. Estetik açıdan damarda açılan ekstra damar yapılanmaları, kılcal damarların görüntüsü kişiler tarafından hoş karşılanmayıp, rahatsız edici bulunmaktadır. Tedavide bu damar oluşumlarının vaporize edilmesiyle estetik açıdan da kişinin rahatlamasını sağlar. Bu tedavilerin yan etkisi azdır.


KILCAL DAMAR ÇEŞİTLERİ VE LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ


Kılcal damar lezyonları (lazer ile hemanjiom tedavisi ) hemanjioma, (lazer ile telenjiektazi tedavisi ) telangiectasia, (anjiom) angioma, spider vein ( lazer ile örümcek beni tedavisi ) spider vein, couperose ( lazer ile kuperoz tedavisi ) veya (lazer ile şarap lekesi tedavisi ) port-wine stain olarak pek çok çeşitlere sahip olmakla birlikte lazer ile tedavileri mevcuttur. Bu lezyonlar deri yüzeyine yakın bir ağ oluşturacak yapıda olup derinin pembe, kırmızı veya mor renkli görünmesine sebep olur.

Günümüze değin kılcal damar tedavisi için tıp tarihinde çok farklı yöntemler kullanılmıştır. Geleneksel cerrahi yöntemler (skin grafting), çeşitli madde enjeksiyonları, elektrocerrahi (electrosurgery), dondurma, X-ışınları uygulaması kullanılmış bazı kılcal damar tedavisi yöntemleridir. Bu tedaviler bazı hastalarda başarı sağlamakla birlikte genellikle olumlu ve istikrarlı sonuçlar vermemiş ve bazı hastalarda bu yöntemlerle yapılan damar tedavisi sonucu yaralanmalar, çeşitli komplikasyonlar meydana gelmiştir.

Lazer ile kılcal damar tedavisi; sarı ışık yayan, kılcal damarları seçici bir şekilde hedefleme imkanı tanıyan lazer cihazlarla 1980 li yılların başından beri kullanılarak diğer yöntemlere göre kompliasyon riski düşük olan iyi sonuçlar elde edilmesini sağlayan bir sistem olduğu gözlemlenmiştir.

Lazerle kılcal damar tedavisi uzun yıllardır kullanılmakta olan ve giderek gelişen ve yaygınlaşan bir yöntemdir. Telangiectasisların (telenjiektazilerin) büyük çoğunluğu ve Spider vein (örümcek damarlar) 4 seanslık lazer uygulaması ile tedavi edilebilirken port wein stainlerin renklerinde belirgin bir açılma elde edebilmek için genellikle 9 ile 12 seans lazer uygulaması gereklidir.

Lazerle kılcal damar tedavisi her hastanın lezyonlarına göre kişiye özel planlanmalıdır.

Farklı hastalarda lezyona göre lazer enerjisinin dozu kişiye özel ayarlanır ve seans aralıkları bir kaç haftadan bir kaç aya kadar değişebilecek şekilde yine kişiye özel ve lezyonun özelliklerine göre belirlenir. Lazerle kılcal damar tedavisi uygulanan alanda acı hissini azaltmak ve uygulamayı hasta için daha konforlu hale getirmek için çalışılacak bölgeye anestezik kremler uygulanabilir.

Bugüne kadar yapılmış araştırmalar lazerle damar tedavisi uygulamasının etkili ve güvenli olduğunu göstermiştir. Ancak bütün tedavilerde olduğu gibi, her hastanın şikayetinin % 100 çözülebileceği garantisi yoktur. Lazerle kılcal damar tedavisi işleminin yan etkisi çok minimaldir, bazı vakalarda uygulama yapılan bölgenin cilt renginde değişiklik (açılma veya koyulaşma), kabuklanma veya enfeksiyon olduğu görülmüştür.

Yaygın Kılcal Damar Bozuklukları

- Capillary
- Venous
- Lymphatic
- Arteriovenous

Damar Tedavilerindede Kullanılan Lazerler Dalga Boyları

• dalga boyu 515 – 690 nm, dalga boyu 532 nm,
• dalga boyu 568 nm, yeşil ışık
• dalga boyu 578 nm, sarı ışık
• dalga boyu 585 – 595 nm, sarı ışık
• dalga boyu 800 nm ve 1500 nm

Bu dalga boylarının bazıları ile aynı tip kılcal damar lezyonları tedavi edilebilmekle birlikte, bazıları yüzeyel, bazıları da derin lezyonlarda daha başarılı olabilmektedir. Lazer tedavilerinde uzmanlaşmış, pek çok dalga boyuna sahip lazer cihazları olan polikliniklere danışarak, başlayabilirsiniz. Ancak lazer uygulamaları konusunda uzman bir hekim lazerle damar tedavisi işleminin sizin için uygun olup olmadığına karar verebilir. Cihazın uygun olması yanı sıra başarılı sonuçlar için lazerle kılcal damar tedavisi dozlarının ve seans aralıklarının mutlaka hastaya özel olarak planlanması gereklidir.

  1. ANASAYFA
  2. HAKKIMIZDA
  3. İLETİŞİM

Bu site Sağlık Bakanlığı "Bilgilendirme ve Tanıtım Faaliyetleri" yönetmelikleri esas alınarak yapılmıştır. Bu sitedeki tüm içerik yalnız bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilerin şahsa uygunluğu garanti edilmez. Görsellerdeki kişiler sağlık personelini temsil etmez. Lütfen hekim danışmanlığı almadan hiçbir girişimde bulunmayınız.

Copyright © 2017 All Rights Reserved.