Kimyasal Peeling
Kimyasal “peeling”, bir veya birden çok içeriğin deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü (gözle görülmeyen) hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Kimyasal “peeling”yöntemi; deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır. Kimyasal peeling cilt görünümünü daha iyi hale getirmek, hiperpigmentasyon, akne oranını azaltmak ve renk homojenitesi oluşturmak ve hafif kırışıklıklarda ya da nemsizliklerde iyileşme sağlama amaçlı kullanılan ve tecrübeli ellerde son derece güvenli olan bir yöntemdir.

“Peeling”, uygulanan maddenin içeriğine, konsantrasyon ve uygulama yöntemine bağlı olarak epidermise, papiller ve retiküler dermise kadar penetrasyon gösterebilir. Kimyasal peeling uygulamaları penetrasyonun derinliği, oluşturulan hasar ve etkinlik derecelerine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üç grupta toplanır:

A) Yüzeysel “peeling”; Stratum korneumun soyulması, daha kalın bir epidermal tabaka oluşumunun uyarılması ile deri yapısının düzeltilmesidir. Yüzeysel soymada, trikloroasetik asit (TCA) %10-25, Jessner’in solüsyonu, Alfa Hidroksi Asit (AHA), salisilik asit ve tretinoin solüsyonu kullanılabilir.

B) Orta derinlikteki BHA (Beta Hidroksi Asit) “peeling”; Papiller ve üst retiküler dermiste harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini, hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede ve ayrıca aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir.

C) Derin “peeling”; Epidermis, papiller ve retiküler dermiste nekroz ve inflamasyon oluşturarak şiddetli fotoyaşlanmada uygulanan etkili bir yöntemdir.

Orta ve derin kimyasal soyma işlemi için; %35-50’lik TCA, Jessner’in solüsyonu ve %35’lik TCA kombinasyonu, %70’lik glikolik asit ve %35’lik TCA kombinasyonu veya %88’lik fenol kullanılabilir.
Kimyasal peeling fotoyaşlanma, aktinik keratoz, pigmenter diskromiler, senil lentigo, akne, akne skatrisleri, seboreik keratoz endikasyonlarında tedavi edici bir yöntemdir.

  1. ANASAYFA
  2. HAKKIMIZDA
  3. İLETİŞİM

Bu site Sağlık Bakanlığı "Bilgilendirme ve Tanıtım Faaliyetleri" yönetmelikleri esas alınarak yapılmıştır. Bu sitedeki tüm içerik yalnız bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilerin şahsa uygunluğu garanti edilmez. Görsellerdeki kişiler sağlık personelini temsil etmez. Lütfen hekim danışmanlığı almadan hiçbir girişimde bulunmayınız.

Copyright © 2017 All Rights Reserved.