Lipoterapi (Klasik Lipoliz)
Lipoliz enjeksiyon tekniği ile bölgesel yağ birikimlerinin eritilmesi son dönem popüler yöntemlerden biridir. Aslında ilk olarak 1995 yılında Brezilya'da ilk uygulamalar yapılmış olup oldukça eski ve bilimsel kanıtları olan bir yöntemdir.

Lipoliz, mezoterapiye benzetilebilir.Mezoterapi 4mm'lik iğnelerle 2cm'lik aralıklarla yapılır. Lipolizin ana maddesi olan Lesitin ise, 13mm'lik iğnelerle yaklaşık 8cm'lik aralıklarla uygulanır. Mezoterapide antioksidan ağırlıklı ilaçlar bir araya getirerek hazırlanır. Oysa Lipodissolve, Lipoliz yapan ana ilaç 'Lesitindir'.

Lipoliz tedavisinde dört maddenin karışımı kullanılmaktadır. Karaciğer yağlanması, kan yağları düzeylerinin azaltılması, yağ tıkaçları ile damar tıkanması tedavilerinde kullanılan soya fasulyesinden elde edilen Lesitin (phosphatidylcholine), aslında vücut tarafından da üretilen ve yağ metabolizmasında çok önemli fonksiyonları olan bir maddedir. Lesitin, alkolik fibrosis ve viral hepatit gibi birçok hastalıkta karaciğer fonksiyonlarını düzeltmek için kullanılabilir. Ayrıca bazı psikiyatrik durumlarda da kullanılmaktadır. Lesitinin Alzheimer ve tardiv diskinezi hastalıklarında faydalı olduğuna dair bilgiler mevcuttur. Son çalışmalarda, ileriki kanser tedavisinde önemli bir rolü olabileceği öne sürülmektedir.

Lesitin, yağ dokusu içerisine direkt olarak, küçük iğnelerle multi enjeksiyon tekniği ile 4ml – 80ml arasında veriliyor. 1-2 ay içinde tedavi alanındaki yağ dokusu erimeye başlıyor. Kadınlarda erkeklere oranla daha başarılı sonuçlar alınıyor. Yağ kaydedilir şekilde azalırken bölgede sıkılaşma ve varsa selülitlerde gözle görülür şekilde iyileşme meydana geliyor.

Bir kaç ay gibi kısa bir zamanda vücuttaki fazla yağları eriten bu yöntemin uzman doktor tarafından uygulanması gerekiyor. Ayrıca radyofrekans ve benzeri gibi yöntemlerle kombine edilerek hızlı ve başarılı sonuçlar almak mümkün olabiliyor.

Ayakta ve yatarak yapılan muayeneler sonrası fazla yağ miktarı saptanarak ve işaretlenen bölgelere Lesitin miktarı ayarlanacaktır. Başarılı sonuç için hastanın durumuna göre 6-8 hafta aralarla yapılacak olan 2 ile 4 tedavi gereklidir. Yanlızca ilk birkaç gün şişlik ya da rahatsızlık hissi olabilir.

Tedavi sonrasında bir hafta boyunca; sauna, güneş banyosu gibi yöntemlerden uzak durmak gereklidir. Yeni bir tedavi yöntemi olmasından dolayı, şuan hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan bu yöntem, herhangi bir cerrahi girişim gerektirmeden incelme sağlıyor olması yönüyle, önümüzdeki günlerde en fazla başvurulan yöntemlerden biri olma yönünde ilerlemektedir.
Bölgesel yağların eritilmesi ve obezite için peptitlerle yapılan yeni çalışmalar bulunmaktadır. Bunların lipoliz tedavisiyle ilgisi yoktur. Lipoliz tedavisinden çok daha güvenli olacağı ve daha iyi sonuçlar alınabileceği düşünülmektedir. Ancak bu konudaki deneysel çalışmalar halen devam etmektedir.

  1. ANASAYFA
  2. HAKKIMIZDA
  3. İLETİŞİM

Bu site Sağlık Bakanlığı "Bilgilendirme ve Tanıtım Faaliyetleri" yönetmelikleri esas alınarak yapılmıştır. Bu sitedeki tüm içerik yalnız bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilerin şahsa uygunluğu garanti edilmez. Görsellerdeki kişiler sağlık personelini temsil etmez. Lütfen hekim danışmanlığı almadan hiçbir girişimde bulunmayınız.

Copyright © 2017 All Rights Reserved.